Local member schools

You can see which local schools are already signed up below. We hope that more schools will sign up to the programme soon. For information on how your school can join the Young Carers in Schools Programme, please click here or contact us.

Bristol

Air Balloon Hill Primary School Louise Hennys
Ashton Park School Elizabeth Nutland
Avanti Gardens School Laura Blackwell
Badocks Wood E-ACT Academy Sophie Trenchard
Bedminster Down School  Gemma Lock
Bridge Learning Campus Caroline Johnson
Bristol Brunel Academy Sydney Weeks
Bristol Cathedral School  Rowan Cooley
Bristol Free School Rebecca Townsend
Bristol Gateway School Ollie Benzie
Bristol Metropoliton  Jo Howall
Broomhill Primary School Liz Willis
City Academy  Sam Illet
Colston’s Girls’ School  Emily Pearce
Compass Point Primary Mike Howshall
Cotham Gardens Primary Jane Gray
Cotham School Kayleigh Gully
Easton CofE Primary  Toria Moore
Fairfield High School  Keely Holloway 
Fishponds CofE Academy Michelle Cahill
Fonthill Primary Academy Claire Pringle
Greenfield E-ACT Academy Sarah Purnell
Hareclive E-ACT Academy Nicky Burbridge
Henbury court primary Bron O’Neill
Ilminster Avenue E-ACT Academy Claire Peters
Knowle Park Primary Helen Bailey 
KnowleDGE Emma Uppington 
Little Mead Primary Academy Helen Sanday
LPW Independent School  Elizabeth Whelan
May Park Primary School  Sonia Robertson
Merchants Academy  Jennifer Templar
Oasis Academy Brightstowe Lydia Allen
Oasis Academy Longcross Rachel Barry
Orchard School Daisy Hodgson-Smith
Our Lady of the Rosary Catholic Primary School Helene Sutton
Parson Street School  Karen Cousins
Perry Court Primary E-ACT  Ben Wheatley
Redland Green School Mark Kauntze
Seamills Primary School Nicky Phillips
Shield Road Primary Sophie Barton 
Shirehampton Primary School Paul Maddaford
St Bedes Catholic College  Francesca D’Arcy
St Bernard’s Catholic Primary School Meg Wilson
St Bonaventures  Catholic Primary School Sarah Ballantine
St Nicholas of Tolentine RCPS Catherine Wilcox
St Patricks Catholic Primary School Norah Raine
St Peters Primary  Samantha Grainger
St Ursulas E-ACT Academy Clara White
St Werburgh’s Primary Charmaine Prewett
Summer Hill Academy Triff Rees
Woodlands Academy Bristol Lianne Sheldon
Trinity Academy (Bristol) Harriet Garrad
West Town Lane Natalie Smith
Whitehall Primary School Catriona Filmer-Bennett
Wicklea Academy Rachel Morley
Victoria Park Primary  Sean Brice

South Gloucestershire

Abbeywood Community School Lisa Bamford
Barley Close Primary School Alison King
Bowsland Green Primary School Freddy Clemo
Bradley Stoke Community School  Tracey Foster
Brimsham Green School Jo Gay
Castle School Ally Budd
Chipping Sodbury School Julie Oakley
Christ the King Mary Mainwaring
Christchurch Hanham  Nicola Donnithorne
Downend Academy  Caroline Baxter 
Elm Park Primary School Michelle Keeping
Frampton Cotterell CofE Diane Harding
Hanham Abbots Junior School  Helen Lees
Hanham Woods Academy  Charlotte Spear
John Cabot Academy Julie Jarrett & Phil De Scossa
Kings Oak Academy Andrew Marshall-Aherne
Little Stoke Primary School Karen Tyson
Mangotsfield School Kyli Willets
Meadowbrook Primary School Becky Smith 
Old Sodbury CofE Primary Michelle Toghill
Olveston CEVC Primary School Lee Dunn
Patchway Community College Joey Bressington
Pucklechurch Primary School Ross Orton
Sir Bernhard Lovell Academy  Sadie Kingscott
St Annes CE VC Primary  Linzi Joiner
St Barnabas CofE Primary School Jenny Newbolt 
St Stephens Junior School  Paula Gardner
Stoke Lodge Primary School Joanne Hartry & Danielle James
Tyndale Primary School Jemma Stuart
Watermore Primary School Jacqui Powell
Winterbourne Academy Jessica Ashton
Yate Academy Heather Van Dort